Авторизація|

Софія Русова – апостол Правди і Науки

Софія Русова – апостол Правди і Науки18 лютого 2011 року виповнюється 155 років із дня народження основоположниці української дошкільної педагогіки, просвітительки, визначної громадської та державної діячки України Софії Русової.

 

В історію Софія Русова увійшла як видатний український педагог, авторка концепції національного виховання. Однак її педагогічні твори, мемуари й щоденник для широкого загалу в Україні стали доступними тільки протягом останніх десяти років. До визнання Софії Русової була «довга дорога в дюнах». Музичний талант допоміг їй познайомитися з Миколою Лисенком, завдяки батьковій діяльності – з українськими патріотами й родиною Старицьких. Уже після смерті батька, продовжуючи його добрі справи, Софія із сестрою Марією організують у Києві дитячий садочок, перший в Україні.

 

Коли почався наступ на українство і пролунало твердження царського уряду «Никакого малороссийского языка нет, не было и быть не может», українська громада вирішила видати повний «Кобзар» у двох томах, додавши до відомих читачам текстів маловідомі через заборону цензури. Доручили цю небезпечну й почесну працю подружжю Русових, які повинні були виїхати до Праги. Лише за кордоном можна було видрукувати заборонену книгу. Професор Федір Вовк підготував рукописи Тараса Шевченка, які купили у братів поета. Гроші зібрали у заможних українців. Це дало змогу Русовим певний час пожити у Празі, натхненно працюючи над виданням повного «Кобзаря», а потім нелегально переправити книгу в Україну.

 

«Найдорожчий скарб у кожного народу – його діти, його молодь, і чим свідоміше громадянство, то з більшою увагою ставиться воно до виховання дітей, до забезпечення їм найкращих умов життя», – писала Софія Русова, жінка, яка все своє життя присвятила педагогіці. Усюди, куди б не закидала її доля, вона організовувала дитячі садки, недільні школи. Вела просвітницьку роботу. Дочка шведа і француженки (дівоче прізвище Ліндфорс) свою діяльність пов'язувала з Україною, була не просто педагогом за покликанням, а справжнім реформатором, оскільки піклувалася про створення національної української школи. Вона вважала, що «народ, який не має своєї школи і не дбає про неї, приречений на економічні злидні й культурну смерть».

 

Сьогодні в рідному селі Олешня на Чернігівщині славетну подвижницю вшановують земляки: відвідують музей, проводять науково-практичні конференції. У Київському Палаці дітей та юнацтва триває Міська науково-практична конференція «Педагогічні ідеї Софії Русової в дошкільній освіти ХХІ століття», присвячена 155-річчю з дня народження видатного українського педагога і громадського діяча.

У конференції беруть участь наукові працівники Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, спеціалісти з питань дошкільної освіти управлінь освіти районних у місті Києві державних адміністрацій, методисти районних науково-методичних центрів, керівники, педагогічні працівники дошкільних навчальних закладів і шкіл-дитячих садків.

 

Прес-служба КМОППОіНУ

 

 

 

По темі:Інформація
Користувачі в групі Відвідувачі, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ

ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ:

Коментар до рішення Конституційного Суду України щодо віку для виходу на пенсію за вислугу років Щодо доплати за перевірку зошитів в підготовчому класі та підвищення посадових окладів Про здійснення відеозйомки та аудіозаписів у навчальному закладі Особливості застосування до працівників дисциплінарних стягнень Щодо атестації педагогічних працівників ДНЗ, які працюють не за фахом Про зміну умов праці працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці Встановлення випробування працівникові Щодо проходження працівниками профілактичних медичних оглядів в приватних закладах охорони здоров’я

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК:

Про зміни в Порядку ведення касових операці