Авторизація|

У Всесвітній день учителя освітянський дім святкує 100-річчя!

У Всесвітній день учителя освітянський дім святкує 100-річчя!Є будинки, доля яких віддзеркалює долю народу. У буремні роки у їхніх стінах відбувалися доленосні події, творилася історія країни, нації... Таким свідком творення справжньої української держави є і ця красива, ошатна, велична будівля у Києві на славній старовинній Володимирській вулиці.

Педагогічний музей, Будинок учителя, освітянський дім, народна аудиторія. Ця будівля постає крізь віки гордою і високою у своїй величності. Мабуть, тому тягнеться до неї душа кожного справжнього українця, бо саме тут розвивалася українська освіта, саме тут закладалися основи української державності, саме тут і досі лунає щире українське слово.

5 жовтня 1912 року було урочисто відкрито для освітянської громади Києва Педагогічний музей. Зараз в цій будівлі розміщується Київський міський будинок учителя, історія якого почалася сто років тому.

На освяченій землі було закладено підвалини будівлі, якій судилося згодом отримати два державні статуси: пам'ятки історії та пам'ятки архітектури. Це приміщення знакове. Воно було споруджено за проектом відомого київського архітектора П.Ф. Альошина для розміщення в ньому Педагогічного музею. Знаково, що просвітницька господа будувалася саме за кошти меценатів та педагогічної громади м. Києва. Цей будинок працював як великий науково-методичний центр. Крім залів для експозиції в Педагогічному музеї були і фахова бібліотека, читальний зал, спеціальні кабінети для демонстрування навчальних посібників і приладів, виставка педагогічної літератури, велика аудиторія для проведення масових заходів за участю представників різних освітніх товариств. Тут діяли також літні курси вчителів, читалися лекції для викладачів та вихованців вчительських інституту і семінарії.

Саме у цьому освітянському домі у квітні – серпні 1917 року проходили І та ІІ Всеукраїнські вчительські з'їзди. А 7 листопада 1917 року в залі Педагогічного музею було урочисто відкрито Українську академію педагогічних наук (УАПН). У приміщенні музею працювало Бюро Всеукраїнської вчительської спілки, головою якого була Софія Русова. У цьому ж будинку працювала і новостворена Українська державна академія мистецтв.

У Національному музеї історії України знаходиться срібна копія цієї будівлі, як символ спадковості поколінь і визначних педагогічних ідей.

Особливу увагу заслуговує освітянська оселя і як пам’ятка історії. Адже саме в її стінах перебувала Центральна Рада – перший національний уряд України у буремних 1917 – 1918 роках. Саме тут приймалися доленосні Універсали, які проголошували суверенність нашої держави.

У цьому будинку лунали голоси наших могутніх громадських діячів Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Івана Стешенка, Володимира Вернадського, Сергія Єфремова, Павла Чубинського.

Особливо цінним для освітян є те, що ця громадська будівля, побудована на початку минулого століття як Педагогічний музей, народна аудиторія, зберегла своє першопризначення і до сьогоднішніх днів. Адже Київський міський будинок учителя причетний до розбудови вітчизняної освітянської галузі, дає світло знань і багатство духу вчителям і дітям, примножує інтелектуальний та культурний потенціал нації.

Сюди йдуть освітяни, батьки, діти, гості міста за покликом душі і серця. Бо це – місце зосередження педагогічної думки, передового досвіду, нетрадиційних підходів до навчання й виховання. Щороку в ньому, за участі відомих політиків, літераторів, митців і науковців, проводиться понад 1000 заходів, які відвідують біля 200 тисяч киян і гостей міста.

У квітні 1990 року освітяни проголосили на своєму зібранні створення Творчої Спілки вчителів України. Будинок вчителя став центром і міжнародних педагогічних зв'язків. Тут було створено Міжнародний педагогічний клуб європейських столиць, до його складу увійшли, зокрема, керівники освіти Києва, Афін, Варшави, Москви, Баку, Софії, Мюнхена, Лондона, Парижа.

У приміщенні Будинку вчителя розгорнули свою діяльність Педагогічний музей України, філія Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського, Міська Рада профспілки працівників освіти і науки, відділ Національного музею історії України „Музей української революції 1917-1921рр."

І сьогодні київська міська влада шанобливо ставиться до вчителя і до освітянського дому. Прикладом цього є розпорядження Київської міської державної адміністрації від 10.04.2012р. за №583 „Про реставрацію Київського міського будинку вчителя на вул. Володимирській, 57 у Шевченківському районі", що є знаком високої поваги не лише до освітянського дому, а й до вчительства України.

5 жовтня 2012 року відбулася зустріч заступника голови Київської міської державної адміністрації Леоніда Новохатька з керівниками установ позашкільної освіти м. Києва, на якій було представлено проект реставрації Київського міського будинку вчителя, пам'ятки архітектури національного значення.

Також у рамках відзначення пройшов святковий концерт для столичних школярів за участю гуртківців Київського палацу дітей та юнацтва.

 

 

Прес-служба КМОППОіНУ

 

 

 

 

 

По темі:Інформація
Користувачі в групі Відвідувачі, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

ДИТЯЧИЙ ВІДПОЧИНОК 2019

ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ

ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ:

Коментар до рішення Конституційного Суду України щодо віку для виходу на пенсію за вислугу років Щодо доплати за перевірку зошитів в підготовчому класі та підвищення посадових окладів Про здійснення відеозйомки та аудіозаписів у навчальному закладі Особливості застосування до працівників дисциплінарних стягнень Щодо атестації педагогічних працівників ДНЗ, які працюють не за фахом Про зміну умов праці працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці Встановлення випробування працівникові Щодо проходження працівниками профілактичних медичних оглядів в приватних закладах охорони здоров’я

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК:

Про зміни в Порядку ведення касових операці