Авторизація|

Новація 2013 - податок на нерухомість

14 січня 2013,Публікації » Новини

Новація 2013 - податок на нерухомістьЗ 1 січня 2013 року ввійшла в дію стаття 265 Податкового кодексу України, відповідно до якої запроваджено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Тобто, з початку нового року введено новий місцевий податок.

Хто повинен сплачувати податок на нерухоме майно?

 Платниками податку є фізичні та юридичні особи – власники об'єктів житлової нерухомості.

Як буде розраховуватися податок на нерухомість, якою володіють декілька осіб. Чи мають вони якісь пільги?

Для того, щоб відповісти на питання, як буде розраховуватися податок на нерухомість, якою володіють декілька осіб, потрібно знати: у спільній сумісній чи частковій власності перебуває нерухомість.

Спільною частковою власністю згідно зі статтею 356 Цивільного кодексу України є власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.

Спільною сумісною власністю за статтею 368 Цивільного кодексу України є спільна власність двох чи більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності.

Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Що є об'єктом оподаткування?

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової нерухомості.

Законодавством визначено такі об'єкти житлової нерухомості: житловий будинок, житловий будинок садибного типу, прибудова до житлового будинку; частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну або більше спільних капітальних стін, квартира, котедж, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах. 

Не є об'єктами оподаткування:

а) об'єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);

б) об'єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об'єкта на одного платника податку;

ґ) об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім'ям та прийомним сім'ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об'єкта на сім'ю;

д) гуртожитки.

Приклад: Власник нерухомості, який виховує трьох дітей, є власником двох квартир житловою площею 140 кв. м, та житловою площею 130 кв. м. В даному випадку оподатковується один об’єкт нерухомості.

Які пільги щодо сплати податку на нерухоме майно встановлено у Податковому кодексі?

Пільги передбачено у вигляді зменшення бази оподаткування об’єктів житлової нерухомості та повного або часткового звільнення від сплати податку. Зокрема, зменшується база оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичної особи: для квартири – на 120 кв. м.; для житлового будинкуна 250 кв. м.

Приклад: Якщо житлова площа квартири, яка є власністю однієї фізичної особи складає 140 кв.м., то оподатковуватиметься лише 20 кв.м.

Зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об’єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа – платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об’єкта житлової нерухомості, що перебуває в його власності.

Приклад: Якщо особа володіє декількома квартирами та житловим будинком, то пільга надаватиметься лише по одному обєкту. При цьому особа має право обрати об'єкт, за яким надаватиметься пільга.

Чи потрібно сплачувати податок на нерухомість фізичній особі, яка є власником квартири, житлова площа якої до 120 кв.м.?

Ні, не потрібно. Завдяки пільзі база оподаткування податком на нерухомість зменшується до нуля. Таким чином сплачувати податок не треба.

Що є базою оподаткування податком на нерухомість?

Базою оподаткування є житлова площа об'єкта житлової нерухомості.

Приклад: Загальна площа квартири 200 кв. м., а житлова 140 кв.м. Оподатковуватиметься 20 кв.м. (140 кв.м.- 120 кв.м.).

У разі наявності у платника податку кількох об'єктів оподаткування база оподаткування обчислюється окремо за кожним з таких об'єктів.

Які ставки податку та хто їх встановлює?

Ставки податку на нерухоме майно встановлюються сільською, селищною або міською радою в таких розмірах за 1 кв. м. житлової площі об’єкта житлової нерухомості:

·        для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставки податку не можуть перевищувати 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

·         для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів, ставка податку становить 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

 Хто обчислює суму податку на нерухомість, власниками якої є фізичні особи?

Обчислення суми податку з об'єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, проводиться органом державної податкової служби за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості.

Податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити надсилаються органами державної податкової служби платникам за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості до 1 липня звітного року.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику після отримання інформації про виникнення права власності на такий об'єкт.

Платники податку на підставі документів, що підтверджують їх право власності на об'єкт оподаткування та місце проживання (реєстрації), мають право звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо житлової площі житлової нерухомості, пільги зі сплати податку, ставки податку та нарахованої суми податку.

Орган державної податкової служби проводить перерахунок суми податку і надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику відповідно до цього пункту.

У разі набуття права власності на об'єкт житлової нерухомості протягом року податок нараховується з дня виникнення права власності на такий об'єкт.

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

В який строк необхідно сплатити податок?

Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Яка ставка податку встановлена для міста Києва?

Рішенням Київської міської ради від 23 червня 2011 року N 242/5629 затверджено Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в м. Києві.

 - для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, - 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня звітного (податкового) року.

 - для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів, - 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Приклад: Фізична особа має у власності квартиру житловою площею 150 кв.м. До бази оподаткування застосовується пільга на 120 м.кв., тобто оподатковуватиметься 30 м. кв. Мінімальна заробітна плата станом на перше січня складає 1147 грн. Ставка податку (1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати) становить 11,47 за 1 кв. м. Таким чином сума податку складе 344 грн. 10 коп. (11,47*30).

Юридична служба КМОППОіНУ

По темі:Інформація
Користувачі в групі Відвідувачі, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ

ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ:

Відповідь Мінсоцполітики щодо оздоровлення дітей під час пандемії COVID-19 ШАНОВНІ СПІЛЧАНИ! ТРИВАЄ ЗБІР ПІДПИСІВ ПРОТИ ЗАКОНОПРОЕКТУ №2681! Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину ПЕРЕВЕДЕННЯ ПЕДАГОГІВ НА СТРОКОВІ ТРУДОВІ ДОГОВОРИ - РОЗ'ЯСНЮЄ МОНУ ДО КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ ПОДАНО ПОЗОВ ЩОДО ДИСКРИМІНАЦІЇ ПЕДАГОГІВ ЗА ВІКОВОЮ ОЗНАКОЮ КМУ РЕКОМЕНДУЄ НЕ ЗВІЛЬНЯТИ ПРАЦІВНИКІВ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ ЗАКОН ПРО ЗАПОБІГАННЯ COVID-19: ВІДПУСТКА ПРАЦІВНИКАМ МОЖЕ НАДАВАТИСЯ ЗА ЇХ ЗГОДОЮ Коментар до рішення Конституційного Суду України щодо віку для виходу на пенсію за вислугу років

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК:

Про зміни в Порядку ведення касових операці